كسب و كارهاي كوچك معمولاً با مشكلات زيادي روبه رو مي شوند. براي مثال، شخصي كه كار دو، سه يا چهار نفر را به تنهايي انجام مي دهد، مسلم است كه در كارش با مشكلات زيادي روبه رو مي شود. چراكه همزمان بايد مشتريان را ملاقات كند، محصولاتش را بفروشد و در سمينارهاي مختلف شركت كند. جرالد كين درباره انجام دادن تجارت يك نفره به شوخي مي گويد: «آقا بالاسر خود بودن خوب است، چرا كه هم مي توانيد فقط نصف روز كار كنيد و يا در روز دوازده ساعت سر كار باشيد.»
نكته اي كه بايد تمام كاسبان و تاجران به آن توجه كنند اين است كه بايد در زمان بسيار محدودي كارها و وظايف بسياري انجام دهند و البته بايد از حداقل كار بهترين نتيجه لازم
را بگيرند يعني كارشان بايد بيشترين بهره داشته باشد. اما براي اينكه از كمترين زمان بهترين استفاده را برد چه بايد كرد؟


اگر شما دوست داريد كه برنامه ها و كارهايتان را به سريع ترين و بهترين نحو انجام دهيد، بهتر است كه به نكاتي كه در اين مقاله به آن اشاره مي شود خوب توجه كنيد و آنها را در رأس كارهايتان قرار دهيد. البته براي اينكه خواندن اين مقاله خسته كننده نباشد، اين نكات به صورت پرسش و پاسخ آمده است و اما فايده ديگر آن اين است كه به خاطر سپردن نكات آسان تر مي شود.


پرسش: چگونه مي توانم مشتريان بيشتري بگيرم؟
پاسخ: گاهي اوقات براي جلب مشتريان بيشتر لازم است كه كارهايي را كه تاكنون براي اين كار انجام داده ايم، متوقف كنيم. گاهي اوقات بايد از روشهاي مؤثري براي اين كار استفاده كرد. البته روشهاي استانداردي براي جلب مشتريان وجود دارد و نيز روشهاي غيراستاندارد ديگر. اما اين نكته را به خاطر داشته باشيد: يك روش را بارها و بارها امتحان كنيد. اگر انتظار داشته باشيد كه نتايج منفي به همراه داشته باشد، پول و انرژي خود را از دست داده ايد. بنابراين آنچه كه بايد انجام دهيد، فقط كار كردن نيست، ذهنتان را متوجه اهداف و كارهاي ديگر كنيد. همان طور كه پيشتر اشاره كرديم، گاهي اوقات راه حل مشكل اين نيست كه چه كار ديگر بايد انجام داد بلكه اين است كه براي گرفتن مشتريان بيشتر انجام چه كارهايي را بايد متوقف كرد. نكته مهمي كه بايد به ذهن بسپاريد اين است:


1- قوانين و مقررات نامرئي در جهان وجود دارند. حتي اگر شخصي با ذهنيت متافيزيكي نباشيد، مي توانيد ببينيد كه نيروهاي نامرئي بسياري در زندگي هاي ما وجود دارد. الكتريسيته، نور، گرما و غيره. يك بذر را در نظر بگيريد: به محض آنكه در دل خاك كاشته مي شود، نيروهاي نامرئي دست به كار مي شوند و آن را به يك گياه، درخت يا بوته تبديل مي كنند. تمام اين نيازها چيزهاي بسيار اساسي هستند كه به بذر كمك مي كند كه قسمت هاي ديگري به آن اضافه شود و باصطلاح رشد و نمو كند. اما بيشتر مردم فكر مي كنند كه چنين نيروهايي به چيزهاي مرئي و مشهودي كه مي توانيم در زندگي روزانه خود ببينيم، تعلق ندارد. آيا شما احساس كرده ايد كه در طول يك روز همه چيز بر وفق مرادتان پيش مي رود و باصطلاح كارهايتان روي غلتك افتاده است؟ در اين مواقع چه فكر كرده ايد؟ آيا دوست داشته ايد كه تلاش اضافي كه به نتايج عادي بزرگتر مي انجامد، انجام دهيد؟ چه چيزي آن روز را متفاوت تر از روزهاي ديگر كرده است؟ نيروهاي نامرئي كه به نفع خود تحت كنترل درآورده ايد. آيا تاكنون با كسي ملاقات كرده ايد كه شما را سخت تحت تأثير خود قرار داده باشد، به اصطلاح شما را جادو كرده باشد؟ آيا به نظرتان او يك آدم جذاب بود؟ البته منظورم زيبايي و جذابيت فيزيكي نيست بلكه انرژي اوست. راز اين دسته افراد اين است:


اين افراد موفق ياد گرفته اند كه چگونه چهار قدرت نامرئي خود را كنترل و هدايت كنند(الف) رفتار، (ب) تمركز، (پ) گفت وگوي دروني با خود، (ت) باورها. حال اجازه دهيد كه درباره اين نيروها بيشتر توضيح دهيم:


* روش و رفتار مثبت باعث خلق افراد مثبت مي شود. من از ساده طبعي و يا تأييدات بي فايده سخن نمي گويم، بلكه عقيده دارم كه احساس و برداشت من از جهان مردم، وقايع و اتفاقات و باورها و رفتارهاي مناسب با آن را برايم به ارمغان مي آورد. آنچه كه زندگيم را تغيير مي دهد، نوع نگاه و نگرش من به اشياء و افراد و در كل جهان است.


* يك فكر مثبت نتيجه مثبت به همراه دارد. با نگاه كردن به گلها، گياهان و درختان و ديگر چيزها اين احساس را در خود به وجود آوريم كه براي رشد آنها نيروهاي نامرئي دست اندركارند. اما علف هاي هرز از كجا مي آيند؟ از بذرها. نتايج احساسات خود از كجا نشأت مي گيرند؟ بذرهاي افكار، باور و رفتارها. در ذهن شما چه چيزي كاشته شده است؟ زندگي هميشه ما را با چالشها و مشكلات زيادي روبه رو مي سازد. از اين رو، مهم است كه اين سومين نظريه را به خاطر بسپاريم: يك شخص بدبين هر فرصت و شانس را يك مشكل مي بيند و يك شخص خوش بين مشكلات را يك فرصت مي داند.خود من چه از نظر شخصي و چه از نظر شغلي به اين نتيجه رسيده ام كه داشتن ذهنيت مثبت باعث افزايش اعتماد به نفس در انسان مي شود. شايد اگر اين حرف را به دوستانتان بزنيد، آنها به شما بخندند و بگويند: «اين از آن حرف هاي متافيزيكي عجيب و غريب است.» اما اين مسئله را به خاطر بسپاريد كه آنها چه موفقيتهايي در زندگيشان كسب كرده اند؟ زندگي افراد مشهور را مطالعه كنيد. در زندگي انسانها لحظاتي وجود دارد كه بايد به آن نگاهي عميقي انداخت. خود من متوجه شده ام كه عامل مهم موفقيت شغلي ام ديدگاه و نگاه مثبتي بوده است كه به كارم داشته ام.

اگر به نتايج بهتري در زندگي شخصي و شغلي خود نياز داريد، دو چيز است كه بايد به آنها بيشتر از هر چيز ديگر توجه كنيد:
1) چگونه به نتايج مثبت و جالبي در زندگيتان دست يابيد؟ (با استفاده از نيروهاي نامرئي كه در وجود هر موجود زنده اي به وديعه گذاشته شده است؟)  چنانچه نتايج حاصله مثبت نيستند، استفاده از اين نيروها مي تواند تغييرات زيادي را در شما به وجود آورد.


2) افزايش اعتماد به نفس در كسب موفقيت بسيار مهم است. گفت وگوي دروني با خود و تكرار كلمات و جملات تأكيدي روش بسيار مفيدي براي افزايش اعتماد به نفس در انسان مي شود. يكي از مشتريانم با استفاده از اين روش توانست 40 پوند از وزنش را البته بدون كم كردن از ميزان غذاي خود كم كند.


تغييرات كوچك مي تواند نتايج بزرگي به همراه داشته باشد. سعي كنيد كه دستورات بالا را به مدت چند هفته به كار گيريد.


پرسش: «چرا وقتي كه مطمئنم كه مشتريان خوبي پيدا كرده ام، آنها را خيلي زود از دست مي دهم؟»
پاسخ: «وقتي كه دانش آموز سر كلاس حاضر باشد، سر و كله معلم نيز پيدا خواهد شد. حال ممكن است معلم بد باشد. هر جا كه فروشنده باشد، مشتري هم است، اما بايد روش تشخيص آنها را خوب بدانيد.»


پرسش: «مي دانم درست نيست كه اين را بگويم اما گاهي اوقات يك مشتري تمام روزم را خراب كرده است. در اين مواقع چه كار بايد بكنم؟»
پاسخ: «آيا فقط يك بار اتفاق مي افتد يا هميشه؟ ياد بگير چطور اين تناقض را تغيير دهي تا تو و مشتري هايت به جاي عذاب كشيدن از معامله لذت ببرند.»


پرسش: مي دانم براي اينكه كارم را بسيار خوب انجام دهم بسيار خوب هستم اما به دلايلي چندان اعتماد به نفس ندارم. با اين وضعيت چگونه برخورد كنم؟
پاسخ: هميشه چيزهاي كوچك هستند كه باعث بروز اختلافات بزرگ مي شوند. داشتن ديدگاه و ذهنيت مثبت و باور داشتن توانايي هاي خود باعث مي شود كه ترسشان از انجام كار بريزد و از كارتان لذت ببريد.


پرسش: دسته اي از افراد وجود دارند كه نمي توانم با آنها ارتباط برقرار كنم. اين در حالي است كه يقين دارم كه آنها مشتريان بسيار خوبي از آب درمي آيند. چه كار كنم كه بتوانم آنها را متقاعد سازم؟
پاسخ: يك بار كسي گفت: «من تا به حال نتوانسته ام همسرم را درك كنم. يك روز تمام روز را با او صحبت كردم ولي نتوانستم حرف هايش را بفهمم.» چيزي كه عجيب است اين است كه اگر چه پاسخ به اين سؤال بسيار روشن است، اما بيشتر افراد نمي توانند پاسخ اين سؤال را بيابند و همين مشكل هم بر روي افراد كاسب و بازرگان نيز تأثير مي گذارد.


پرسش: «من براي متقاعد كردن مشتريانم دست به هر كاري مي زنم، اما بيشتر اوقات نتيجه نمي دهد. آيا تكنيك مؤثري براي اين كار سراغ داريد؟»
پاسخ: گاهي يك تصوير كار هزاران كلمه را مي كند. سعي كنيد از محصولاتتان تصاوير واضح و زيبايي تهيه كنيد. در اين صورت خيلي راحت تر مشتريان خود را براي خريد اجناستان قانع مي كنيد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *