وقتی خریداران برای خرید یک گوشی آیفون حاضرند پشت درب فروشگاه ها تا صبح منتظر بنشینند، مشخص است که شرکت اپل از اهمیت بسیاری در نزد مشتریان اش برخوردار است و توانسته وفاداری آنها را تا بی نهایت تضمین کند. هرچند این موفقیت برند اپل درنتیجه یک شانس بزرگ یا نیروهای فراتر از قدرتش حاصل نشده و تنها درنتیجه یک برنامه مدبرانه در جهت تولید محصولات برتر و خلق فرهنگ استفاده از اپل بوده است. در زیر به 11 استراتژی برتر این شرکت در خلق مشتریان وفادار اشاره شده است:

1- ایجاد فروشگاه های اختصاصی اپل: اپل از گذشته با فروشگاه هایی که به عرضه محصولات برندهای گوناگون مشغولند، مشکل داشت و از این رو با ایجاد مراکز مختص به فروش محصولات خود نه تنها توانست بر چنین مساله ای فایق آید، بلکه حتی از وفاداری بیشتر مشتریان نیز برخوردار گشت. فروشگاه های اپل مکانهای لذتبخشی هستند که کاربران Mac و PC نیز با میل باطنی به آنجا می آیند تا از آخرین تجهیزات اپل بهره مند شوند. با ایجاد این فضا اپل توانست مشتریان قدیمی و جدید خود را شگفت زده سازد.

2- تامین خواستهای جانبی: بدون شک، محصولات اپل مکمل یکدیگرند. شما می توانید با خرید آی پاد براحتی به دانلود موسیقی از طریق آیتون بپردازید. بیشتر برنامه های تولیدی Mac برای نیمی از کاربران از سوی اپل طراحی و تولید می شود. چنین خدمتی بر اساس حمایت از مشتری از ابتدا تا انتها یعنی از تولید سخت افزار تا طراحی نرم افزار به وفاداری مشتریان نجر می شود. کاملاً روشن است که استفاده کنندگان اپل هیچگاه مشکلی برای یافتن محصولات و برنامه های مورد نیازشان نخواهند داشت.

3- القای مفهوم تازگی: آیا شما یک Mac هستید؟ باید بپذیریم که اپل یک برند رویایی است. این برند با خود معانی جوانی، تازگی و هوشمندی را القا می کند. شعار تبلیغاتی اپل مبنی بر «من یک Mac هستم» را در نظر بگیرید. کاربر Mac مطمئن و مصمم به نظر می رسد، درحالیکه کاربر PC غیر منعطف و قدیمی نشان می دهد. آیا اکنون حاضرید که وقتی می توانید منعطف باشید، دوباره به همان حال بی تغییری برگردید.

4- ارائه محصولات متنوع: ممکن است برخی از مصرف کنندگان هنوز آمادگی خرید یک کامپیوتر اپل را نداشته باشند، اما شاید آنها بخواهند محصولات ارزان تری مثل آی پاد یا آیفون را مورد آزمایش قرار دهند. بهرحال تجربه موفق آنها از خرید محصولات کوچکتر می تواند آنها را به خرید یک کامیوتر اپل در آینده ترغیب کند.

5- امکان جذابیت رسانه ای: بسیاری از بلاگرها عاشق نوشتن مطالب جدید درباره اخبار اپل هستند. اما چرا؟ شاید چون اپل امکان چنین کاری را بسیار میسر ساخته است. مطمئناً اپل با بیان اخبار تحولات جدید و عرضه محصولاتش می تواند مخاطبان بیشتری را متوجه جایگاه رو به رشدش سازد و از این طریق محصولات و ابتکارات جدید خود را در معرض دید علاقمندان قرار دهد.

6- فروش به مراکز آموزشی: شرکت اپل با فروش و عرضه محصولات خود به مدارس و دانشگاه ها توانست کلاس های درسی را به محلی برای نمایش محصولاتش تبدیل کند. مسلماً اگر دانش آموزان و دانشجویان در مراکز آموزشی برای اولین بار با تجهیزات آموزشی اپل آشنا شوند، مطمئناً ارتباط بهتری با این برند برقرار می کنند و دیگر حاضر نیستند محصولات دیگری را مورد آزمایش قرار دهند. از این رو اپل شانس زیادی دارد تا قبل از آنکه مشتریان حتی بدانند که مشتری هستند، آنها را جذب کند.

7- تولید محصولات منطبق با نیاز مشتریان: شرکت اپل همیشه به دقت به بررسی نیازهای مشتریان می پردازد و از این رو محصولاتی تولید می کند که درنتیجه تحقیقات و مطالعات بازار درباره رفتار مشتری حاصل شده اند. این استراتژی اپل توانست میزان بالای رضایت مشتریان را در پی داشته باشد. ساده و روشن است که محصولات قابل استفاده آسان نه تنها مشتریان شما را خشنود می سازند، بلکه حتی آنها را به خرید محصولات بیشتر در آینده ترغیب می کنند.

8- واگذاری بخش خدمات مشتریان به بخش خصوصی: ارائه محصولات استاندارد از سوی اپل جایی برای اعتراض مشتریان باقی نمی گذارد و اگر هم محصولی دچار اشکال باشد، شرکت AT&T که مسئول بخش خدمات مشتریان اپل است به بررسی اعتراضات می پردازد و اپل تنها بر روند کیفیت خدمات این شرکت نظارت می کند تا چندان درگیر موضوعات جانبی نشود و بیشتر به طراحی محصولات مطلوبتر بپردازد.

9- حفظ یکدستی محصولات: تمام محصولات اپل از یک ساختار اساسی برخوردارند، بطوریکه مصرف کنندگان آن در پذیرش محصولات جدید نگرانی چندانی ندارند و به خوبی می دانند که محصول جدید نیز به سادگی قابل استفاده خواهد بود و دستور کار آن تفاوت چندانی با گذشته ندارد. همین استراتژی آنها را به خرید دوباره ترغیب می کند.

10- عرضه ابتکارات جدید: با آنکه ساختار اصلی تمام محصولات اپل یکسان است، اما امکان نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات جدید همیشه میسر است. این شرکت تلاش می کند تا مشتریانش بتوانند از راه های متفاوت بسیاری از محصولات آن لذت ببرند. از این رو عرضه محصولات متنوع اپل متناسب با موقعیت افراد توانست وفاداری بیشتری از سوی آنها را در پی داشته باشد.

11- بکارگیری جذابیت در محصولات: اپل با بکارگیری طرحها و بسته بندی های جذاب می کوشد تا محصولات دلنشینی را به بازار عرضه کند. بدون شک، رنگهای روشن، آیکون های خندان و طرح های خوشدست می تواند مشتریان را هر لحظه به یاد اپل بیاندازد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *